آیا چاقی کیفیت زندگی شما را هم مختل کرده؟

برای کاهش وزن روش های متداولی وجود دارد، چاقی کیفیت زندگی را مختل کرده و درمان چاقی به مهمترین علت قابل پیشگیری مرگ تبدیل شده است دارو درمانی تقریبا همیشه در درمان طولانی مدت چاقی مفرط، بی تاثیر است و از عوارض بالای داروهای متفرقه  نباید غافل ماند.ولی به دلیل وجود زمینه ژنتیک که ۷۰ تا ۸۰ درصد موارد را شامل می شود و عدم تحرک، سبک رژیم غذایی در BMI های متفاوت روش های درمان با هم تفاوت دارند.
اینکه آیا برای شما عمل جراحی چاقی مناسب است یا خیر، ابتدا بایستی اندازه اضافه وزن و درجه چاقی(BMI) خود را مشخص نمایید .همه بیماران قبل از اقدام به عمل جراحی بایستی رژیم غذایی و ورزش را جهت درمان خود انجام داده و به نتیجه مطلوب نرسیده باشند . وگرنه بیمارانی که تاکنون هیچگونه تلاشی برای کاهش وزن نداشته اند ، جهت انجام جراحی چاقی مناسب نمی باشند .

درجه بندی چاقی بر حسب محاسبه ی BMI

BMI همان [وزن (به کیلوگرم) تقسیم بر قد به توان دو (به متر)] می باشد،محدوده ی وزن نرمال بین 19 الی 25 می باشد و تنها در صورت داشتن توده های چربی اضافی کاندید اعمال درمانی از ضعیف ترین که شامل استفاده از دستگاه LPG، کرایولیپولیز، کویتیشن، شاک ویو و گه گاه Examia تا قوی تر ها شامل لیزر لیپولیز، لیپوماتیک و … می باشد.

BMI بین ۲۵ تا  ۳۰ شامل اضافه وزن است،این اضافه وزن شامل درمان هایی با شدت بیشتر و نیز ورزش و کنترل رژیم بیشتر است. در این مرحله ممکن است از روش های جراحی ابدومینوپلاستی، لیزر لیپولیز و یا لیپوماتیک نیز بیشتر استفاده شود.
BMI بین ۳۰ تا ۳۵ چاقی درجه یک نام دارد در صورت وجود عوارض مربوط به چاقی مانند دیابت، تری گلیسیرید بالا، آرتروز، فشار خون بالا و یا اندازه خیلی زیاد دور کمر اعمال جراحی مربوط به چاقی عمومی مانند Sleeve Gastrectomy حتی در پاره ای مواقع بای پس و یا مینی بای پس معده توصیه می شود و در غیر این صورت توصیه به انجام ورزش و رژیم درمانی جهت کاهش BMI به زیر ۳۰ می گردد.
BMI بالای ۳۵ توصیه جراحی به مراتب کارآمدتر از سایر روش ها است. جراحی های شایع برای چاقی های درجه دو به بالا شامل Sleeve Gastrectomy، بای پس معده و مینی بای پس معده می باشند. با توجه به اینکه نحوه عمل جراحی برای افراد چاق به صورت لاپاراسکوپی با عوارض به مراتب کمتر از روش باز است. توصیه اکید به انجام این روش جراحی با لاپاراسکوپ می گردد.
 BMI مساوی یا بیشتر از ۴۰ چاقی درجه سه یا چاقی مفرط است. مبتلایان به چاقی مفرط ممکن است از عوارض و بیماری های مختلفی مانندسکته مغزی،سکته ی قلبی، چربی خون بالا،دیابت،فشار خون بالا و... رنج ببرند.در چاقی درجه 3درمان تنها با جراحی یک روش کمکی برای کاهش وزن است و نیاز است تا آخر عمر از رژیم غذایی مطلوب و افزایش فعالیت بدنی (پیاده روی روزانه) پیروی نماید تا مجدد دچار اضافه وزن قبل از جراحی نشود.
معیارهای لازم برای انتخاب بیمار
چنانچه اشخاص دارای اضافه وزن بالا،با استفاده از روش های غیر جراحی مانند گرفتن رژیم های متداول و فعالیت های بدنی شدید به کاهش وزن نرسیده اند،تنها در صورتی کاندید مناسبی برای عمل های جراحی کاهش وزن هستند که تابع دستوالعمل های بعد از جراحی نیز باشند.

به اشتراک بگذارید :
تماس سریع