قبل از شرح رژيم هاي غذايي بعد از جراحي توجه به اين نکته نيز ضروري است که متخصصين عقيده دارند بيماراني که لازم است جراحي بشوند، قبل از آن بايد از نظر تغذيه اي مورد مطالعه و مراقبت قرار گيرند، زيرا ثابت شده است افرادي که قبل از عمل خوب تغذيه شده اند جراحي را بهتر تحمل مي کند، و زودتر بهبود مي يابند و به عوارض بعد از آن به خصوص سوء تغذيه کمتر مبتلا مي شوند. بعد از جراحي بيمار مدتي نمي تواند از رژيم غذايي کامل و کافي از نظر تغذيه اي استفاده نمايد. معمولا بي اشتهايي و استفراغ و تب از مشکلات عمومي بعد از جراحي است که در اين شرايط بيمار نمي تواند غذاي کافي مصرف نمايد. چنانچه اعمال جراحي بر روي دهان يا فک، مري و دستگاه گوارش انجام شده باشد به علت محدوديت هاي زيادي که بيمار براي خوردن دارد احتياج به مراقبت هاي تغذيه اي ويژه اي داردهمچنین اجتناب از خوردن چربی و قند بعد از جراحی چاقی ضرورت دارد چرا که در این مرحله به سختی در بدن هضم می شوند

رژیم غذایی پس از جراحی  چاقی

رژيم غذايي پس از عمل جراحی چاقی در صورتي که با دقت تهيه گردد از نظر تغذيه اي کمبودي ندارد و براي مدت طولاني مي تواند مورد استفاده قرار گيرد. 

به مدت 2 هفته مصرف غذاهای مایع در دمای اتاق مانند آب ، آب میوه طبیعی رقیق شده با نسبت یک ششم آب میوه و مابقی آب(عدم مصرف نوشیدنی های گازدار و کافئین،پرهیز از نوشیدن آب با تکه های یخ.پرهیز از نوشیدن با نی با ایجاد حباب های هوا ممکن است باعث ناراحتی گوارشی شود)، شیرو ماست کم چرب توصیه می شود. بعد از گذشت 2 هفته شروع  مصرف غذاهای نیمه مایع مانند سوپ صاف شده یا سوپ سبزیجات تا هفته سوم ،در هفته ی چهارم  رژيم غذايي نرم شامل غذاهايي است به صورت مايع، خميري و يا پوره بوده و از موادي تهيه مي شود که هضم آنها آسان باشد. غذاهای رقیق و غذاهایی که به راحتی جویده میشوند مثل گوشت چرخ کرده یا گوشت با تکه های بسیار ریز،سبزی پخته شده و میوه پخته (کمپوت) این رژیم غذایی حدود ۸ هفته قبل از شروع رژیم غذایی معمولی ادامه داده می شود. در طول این مدت تعداد وعده های غذایی و نوشیدن افزایش میابد،به بیماران نوشیدن حداقل یک و نیم لیتر آب در روز و به صورت تدریجی توصیه میشود. رژیم شما با چهار  وعده غذایی شروع شده و در نهایت با شروع رژیم عادی به سه وعده کاهش داده میشود. به طور معمول ، هر وعده غذایی شامل غذاهای غنی از پروتئین،شامل انتخاب گوشت بدون چربی (چربی اضافی ممکن است باعث اسهال ، تهوع و ناراحتی گوارشی شود)مانند گوشت مرغ و ماهی ، محصولات لبنی کم چرب (ماست، پنیر) و یا تخم مرغ می باشد. افراد معمولا خوردن غذا به طور منظم با قوام سفت و معمولی را سه ماه بعد از عمل جراحی شروع میکنند. 

رژيم غذايي مايعات رقيق دردوران حاد بعد از جراحی چاقی، در مواردي که بيمار دچار تب، تهوع، استفراغ، بي اشتهايي شديد، نفخ و اسهال و بلافاصله بعد از اعمال جراحي توصيه مي شود .مايعاتي که در اين رژيم غذايي مجاز هستند شامل آب معمولي، چاي کم رنگ، شربت قند ساده و رقيق، آب ميوه هاي شيرين صاف شده و رقيق و سوپ تهيه شده از گوشت تازه بدون چربي و صاف شده مي باشد.

به یاد داشته باشید سبزیجات را به رژیم غذایی خود به آهستگی اضافه نمایید و در ابتدا از انواع نرم ویا رنده شده استفاده نمایید. بيماراني که دوران حاد بيماريها را تا حدودي سپري نموده اند، با بهبودي نسبي خود مي توانند از رژيم غذايي مايعات غليظ استفاده نمايند.

به اشتراک بگذارید :
تماس سریع